Do świąt pozostał niecały miesiąc. Widać to wszędzie, w sklepach, centrach handlowych na ulicach, w internecie. Na blogach roi się od świątecznych inspiracji, potraw Wigilijnych, pomysłów na prezenty i ozdoby świąteczne. Co tu dużo mówić, nie chcieliśmy być gorsi i również postanowiliśmy ugryźć ten temat, jednak trochę z innej strony.
Od wielu lat w naszym mieszkaniu, w domach rodzinnych gości żywa choinka, a dokładnie drzewo iglaste wszelakiego gatunku. I o tym będzie dzisiaj. Ciekawe, czy kupując choinkę zastanawiacie się nad gatunkiem drzewka? Co prawda gatunków drzew iglastych, które możemy wykorzystać jako drzewka świąteczne nie jest dużo, ale wgłębiając się w temat można odkryć, że nie tylko podstawowe gatunki i odmiany sprawdzą się w tej roli.
Sprawdź także drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie.
Sprawdź także drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie.
1. Świerk pospolity. Chyba najtańsza wersja. Często można spotkać się z opiniami, że szybko się sypie. Wg nas wcale nie tak szybko, przy regularnym uzupełnianiu wody spokojnie postoi jeszcze cały styczeń. Igły są krótkie, więc ubieranie drzewka nie sprawia większych problemów. Z że tym w przypadku świerków, częściej mogą trafić się nam "łysawe drzewka". Warto dodać, że jest to drzewko o mocnym zapachu.
2. Świerk srebrny. Ciężko go kupić w typowych punktach sprzedaży (czyt. u pana rozłożonego z całym grajdołem choinek na ulicy), ale u rodziców na wsi coraz częściej widuję duży wybór iglaków, w tym właśnie świerk srebrny. Teoretycznie jest trwalszy niż świerk pospolity i oczywiście ciekawszy pod względem wizualnym.
3. Świerk biały. To pierwsza z naszych nietypowych propozycji. Często spotykany w ogrodach, także w wersji karłowatej. Naszym zdaniem jest to dobry wybór, gdy decydujemy się na choinkę w doniczce, ze względu na to, że łatwiej dostać sadzonki. Poza tym, szkoda ciąć tak piękne drzewko. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Drzewko ma piękny, stożkowy kształt i ciekawą strukturę. Wadą może być ograniczony wybór ozdób, drzewko jest gęste, więc z typowymi bombkami może być problem.
4. Jodła pospolita. Podobna wizualnie do świerka, jednak przy bliższej analizie zauważymy, że igły jodły są ułożone bardziej płasko. Uchodzi za trwalszą niż świerk.
5. Jodła kaukaska. Znacznie gęściejsza od poprzedniczki.
6. Sosna. Dosyć nietypowa, bo ma bardzo długie igły, co trochę utrudnia ubieranie, ale efekt wart jest zachodu. Drzewko bardzo ładnie prezentuje się w roli choinki i niesamowicie pachnie. W zależności od odmiany różni się ułożeniem igieł i gałęzi.
7. Daglezja. Niestety nigdy nie posiadaliśmy takowej, ale drzewko prezentuje się całkiem ciekawie.
Naszym zdaniem jest to dobra propozycja drzewka w doniczce.
8. Choina kanadyjska. W zależności od odmiany różni się strukturą igieł i ich ułożeniem. naszym zdaniem jedna z ciekawszych. Również raczej do doniczki.
W kilku przypadkach wspominaliśmy o wersji choinki w doniczce. Jest do dobre rozwiązanie, gdy chcemy kupić drzewko na lata. Z powodzeniem możemy potem trzymać je na tarasie, balkonie lub w ogrodzie.
Pozostaje nam tylko życzyć udanych poszukiwań idealnej choinki ;)
Pozdrawiamy
PROJEKT DOM :)
źródło: drzewapolski.pl, sadzonki.com.pl, drzeweczkaa.sklepna5.pl, flower-garden.pl, sadowniczy.pl, krzewy-ozdobne.com.pl, kurowski.pl, encyklopediadrzew.pl, szkolka-przytok.pl, fotogalerie.pl
0 komentarze